14.7.2020  

Anasayfa » Duyurular » MESLEKİ KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR!
MESLEKİ KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR!

MESLEKİ KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR!Çok kıymetli mali müşavir ve muhasebeci meslektaşlarımız;

İSMMMO 2020 oda aidatları ile ilgili gelişmeler hepimizin malumudur.

2019 Yılında 480,00 TL olan oda aidatları öncesinde % 56’lık zam oranı ile 750,00 TL ye çıkarılmış, sonrasında yapılan düzeltme ile 690,00 TL olarak revize edilmiştir.

İSMMMO yönetiminin çoğunluğunu elinde tutan Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği adındaki grubun odadaki temsilcileri, bu zamda yönetim kurulu olarak bir müdahilliklerinin olmadığını, zira önceki yıllarda yapılan bütçe ve 2019 Mayıs ayında yapılan Genel Kurul kararı ile sabit hale geldiğini ve bu noktada bir şey yapılamayacağını ileri sürmüşlerdir.

Kendilerinin yaptığı zammı Genel Kurul üstüne atarak adeta sorumluluktan kaçma örneği sergilemişlerdir.

Meslekte Birlik camiasının İSMMMO da ki Yönetim Kurulu üyesi temsilcileri ise ister % 56 olsun ister % 44 olsun bu zamların çok fahiş olduğunu dile getirerek, hiç çalışmayan meslek mensupları için 345,00 TL aidat, hizmet akdi ile çalışan meslektaşlar için 345,00 TL aidat ofisi olanlar için ise oda aidatlarının 570,00 TL olması gerektiği teklifini sunmak suretiyle bir kez daha meslek ve meslektaşın yanında durduğunu deklare ederek safını belli etmiştir.

Bu teklif reddedilmiş ve ilgili zamlar çalışmayan meslektaşlar için, 345,00 TL, hizmet akdi ile çalışan meslektaşlar için 460,00 TL ve ofis işleten meslektaşlar için 690,00 TL olarak OY ÇOKLUĞU ile Yönetim Kurulundan geçmiştir.

Meslekte Birlik temsilcilerinin ilgili kararda ŞERH leri mevcuttur.

Bununla birlikte, odanın parasal sıkıntısının olmadığı, oda yönetimi tarafından yayınlanan mali tablolardan da açıkça anlaşılmaktadır. Buna rağmen, yönetim tarafından gelirlerin giderleri karşılamadığı söylenmektedir. Giderlerin ne olduğunu oda yönetim kurulu üyesi olarak mahrem kalması şartıyla hiç olmazsa bizlere açsalar belki bizim de sunacağımız alternatifler olacaktır. Etkili bir tasarruf yöntemi ile odanın kaynakları çok daha verimli bir biçimde kullanılabilir.

Kaldırılan nispi aidatın adeta acısını çıkarırcasına alınan bu karardan dönülmesi tüm meslektaşların kendi odasına olan sempatisini artıracaktır.

İSMMMO’ nun açıklamasında bu kararın oy birliği ile geçtiği gibi bir algı oluşturmaya çalışılması ise başta camiamız olmak üzere binlerce meslektaşımızı derinden yaralamıştır.

Üstelik çdmb açıklamasında “kirli kampanyaları yürütenler” şeklinde çok esef verici, agresif ve ötekileştirici bir dil kullanarak tüm camiayı bir kez daha üzmüştür. Mademki kirli bir kampanya yürütülüyor, bunu kim yapıyor? Bunu da açıklamalarını bekliyoruz. İSMMMO’nun yaptığı zamma meslektaşların tepki göstermesi neden kirli bir kampanya olsun? Bu nasıl bir dil, ne çeşit bir söylemdir? Bu ithamı kime yapıyorsunuz?

Aynı yazıda oda bütçesinin % 80’inin eğitime ayrıldığını söyleyerek adeta komik duruma düşmüştür. Odanın kendi tabloları incelendiğinde eğitime ayrılan payın sadece % 2,78 olduğunu mesleğe adım atmış bir meslektaş adayı bile rahatlıkla görebilir.

İlgili grubun hesaplarını daha iyi yapmasını ve meslektaşın zekâsını hafife almamasını tavsiye ederiz ama ne kadar etkili olur bilemiyoruz…

İşin daha da traji komik tarafı ise bu zammı savunmak suretiyle kendileri meslektaşın yanında olduklarını ifade etmektedirler ki bu tüm söylediklerinden daha da acı vericidir.

İSMMMO hepimizin yuvası ve bu şekilde sert ve kutuplaştırıcı söylemler ile yönetilemez, oda karar makamını itidalli davranmaya, nezakete davet ediyoruz.

Meslekte Birlik olarak meslektaşın yanında durmaya devam edeceğiz, Odanın keyfi uygulamalarının karşısında durmak adına hukuksal ve demokratik tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı da beyan ve taahhüt ediyoruz.

Mesleki Kamuoyuna en derin saygılarımızla…

İstanbul Meslekte Birlik Grubu / Ocak 2020

Bu yazı 11782 defa okundu.

  • Meslekte Birlikten Bir Anlaşma Daha

  • KONKORDATO KOMİSERLİĞİ EĞİTİMİ

  • Vergi Beyanname Bildirimlerinin Ertelenmesi İle İlgili Belirlenen Takvim

  • MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

  • Gelir Vergisi Beyanında Özellik Arz Eden Durumlar GMSİ-GEKAP Maltepe

  • MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

  • KGK Bağımsız Denetçilik Eğitimleri

  • MUHTASAR SGK BİRLEŞMESİ SEMİNERİ

  • Vergi Uygulamalarında Dijital Dönüşüm Paneli

  • AİDAT ZAMMINA DUR DİYELİM