17.6.2019

Anasayfa » Son Seminerler » Beyanname Seminerine Yoğun İlgi
Beyanname Seminerine Yoğun İlgi

Beyanname Seminerine Yoğun İlgi


İstanbul Meslekte Birlik ve İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme seminerine oda üyeleri ve mali müşavirler büyük ilgi gösterdi. 


İTO’nun üyelerini ihtiyaç duyduğu her konuda seminerler aracılığı ile bilgilendirdiğini söyleyen İTO Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Uluç Hacıhasanoğlu, vergi konulu seminerlerin düzenlenme sıklığından söz etti. Hasanoğlu,  “Yeni beyannamelerin istenilen şekilde düzenlenmemesi ile gelir idaresinin iş yükü artıyor ve aynı zamanda bu durum mükellef için de zaman ve ekstra maliyet risklerini barındırıyor. Bu nedenle mükelleflerimizi eksiksiz işlem yapabilmeleri için bilgilendiriyoruz” dedi.

KDV’nin Ruhu Değişiyor

İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkanı Salih Çakır,  TBMM’ye yeni verilen bir tasarı kapsamında KDV’nin ruhunun değiştiğini ifade eden Çakır “artık devreden KDV olmayacak.  Varsa da maliye teşkilatı 2018 sonuna kadar iadesini yapacak. Yapılamayacak ise devlet ilk kez faiz ödemeyi kabul ediyor” bilgisini verdi.  Meclise sunulan tasarıda Arsa karşılığı inşaat işlerinde, arsa payı teslimi karşılığında konut veya işyeri teslimini esas alan yeni bir uygulamaya geçilmektedir. Ayrıca, tasarıdaki yeniliklerden biride, ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazlarda alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar vergilendirilecektir.

Bakanlar Kurulu Tek Oran Belirleyecek

Yeni tasarıda, İşletme Hesabı ve Serbest Meslek Kazancı olan Mükelleflere "HÂSILAT ESASI" getirilmektedir. Mal ve hizmet alışları indirim konusu yapamayacak. Bakanlar Kurulu tek KDV oranı belirleyecek ve hâsılatına göre bu oran üzerinden KDV ödeyecek.

Çakır, vergisini düzenli ödeyene yüzde 5 indirim, Bağ-Kur primlerinde teşvik uygulamalarının hayata geçmesinin komitelerinin üç önemli projesi arasında olduğu bilgisini vererek” Üçüncü projemiz olan Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin meslek davalarında dava vekilliği yapabilmesi için çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Paranoyak Olduk, Ne Çıkacak Diye!

KDV ilanı yetkisinin mali müşavirler için iyi mi kötü mü olduğunun değerlendirilmesi gerektiğinin ileri sürün Kahveci,  “KDV iadesi düzenlemelerde mali müşavire yıl yeterlilik şartı, iadenin sınırlaması bazında kriterleri bilmiyoruz” dedi.

İtibar Sıkıntımız Var

Mali müşavirlik mesleğinin itibar ile ilgili çok büyük sıkıntıları olduğuna dikkat çeken Kahveci, bunun için çalışan hiçbir resmi örgütlerinin olmamasından yakındığı konuşmasında “ 5510 sayılı kanununa göre bir işveren başka bir yerde bordrolu çalışabiliyor ama mali müşavirler bunu yapamıyor. Kendi kanunumuzla kendi ayağımıza kurşunu sıkıyoruz” dedi.

Defter Beyanı Ertelettik

İstanbul Meslekte Birlik Derneği olarak defter beyan sistemini bir ay süre ile ertelettikleri bilgisini paylayan Kahveci,  “15 gün çalıştık ve bunu başardık. Ama TÜRMOB bu işi kendisinin yaptığını duyurmaya çalıştı. Oysa biz TÜRMOB öncülük etsin, biz arkalarından gidelim istemiştik. Bizim kırmızı çizgilerimiz sadece ve sadece meslek ve meslektaştır” diyerek değişiklikler için birlikte ve örgütlü hareket etmenin önemine değindi.  Kahveci, 3568 sayılı yasada hukuk mezunlarını mali müşavirliği olmasını tamamıyla ortadan kaldırılacağını söyledi.

KDV İadesi Sağlığımızdan Etti

Gelir İdaresi Kurucu Başkanı Yeminli Mali Müşavir Osman Arıoğlu, KDV iadesi sorumluluğu nedeniyle sağlığını kaybeden mali müşavirler olduğunu dile getirdi. Arıoğlu’nun oturum başkanlığını yaptığı seminerin sunumlarını İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürü Rıza Bilgiç ile Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz yaptı.

Uyumlu Mükellefe İndirim

Rıza Bilgiç, düzenli vergi ödeyene, uyumlu mükellefe getirilen yüzde 5’lik vergi indirimi ile ilgili açıklamalar yaptığı konuşmasında “Ticari, ziraat, mesleki faaliyetlerden elde edilen kazançlar giriyor bu indirime. Kurumlar vergisi mükelleflerinden finans, bankacılık ve benzeri alanlarda faaliyet gösterenler bu indirimden faydalanamayacak” şeklinde devam etti. Bilgiç, uygulamadan örneklerle mükellefin beyanda ne yapacağını bilemediği ve zorlandığı bazı karmaşık durumlar hakkında açıklamalar yaptı.

Beyanname düzenlemede nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda bir sunum yapan Ahmet Gündüz de,  mükellefiyetin tespitinin beyan döneminde büyük arz ettiğini kaydetti. 

Angarya geliyor!

Osman Arıoğlu, Defter Beyan sistemi ile bir angaryanın geldiğine dikkat çekerek, ‘tabi ki pratik bir hale de getirilebilir” ifadesini kullandı. Arıoğlu, devletin elindeki imkânları arttıkça yükümlülükleri azaltması gerektiğini kaydederek  “KDV iadesi yapılabilir bir uygulama değil. KDV düzenlemeleri sistemi bozuyor. Beyan anlamında götürü KDV gelmiş oluyor. Yeminli mali müşavirler, mali müşavirler ve serbest meslek erbabı için nasıl uygulanacağı muamma” açıklamasını yaptı. 

 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı 1271 defa okundu.

  • Maltepe Dönem Sonu İşlemleri, Kurumlar Vergisi ve Güncel SGK Teşvikleri Seminerimizi sunduk

  • Beykoz Seminerimizi Sunduk

  • GOP Dönem sonu İşlemleri ve Kurumlar Semineri

  • Defter Beyan Sistemi ve E Uygulamalar Seminerimizi Sunduk

  • Dönem Sonu İşlemleri ve GV Özellikli Durumlar Semineri Ali Emiri'de gerçekleşti

  • DBS, Bireysel Emeklilik ve E Dönüşümde Özellik Arz Eden Hususlar Seminerimizi Sunduk

  • Kartal Dönem Sonu İşlemleri ve Gelir Vergisinde Özellikli Durumlar Seminerimizi Sunduk

  • 3065 Sayılı Kanun ve 7104 Torba Kanun Seminerimizi Sunduk

  • İnşaat İşlerinde Vergilendirme ve Özellik Arz Eden Hususlar Seminerimizi Sunduk

  • Pendik İnşaat Muhasebesi Seminerimizi Tamamladık