31.01.2023  

Anasayfa » Aile Şirketi, Biraz Dikkat Lütfen, Önemlisin


  Aile Şirketi, Biraz Dikkat Lütfen, Önemlisin


  Bizler duygularını yoğun yaşayan bir milletiz, sevinçliyken, hüzünlüyken yada sinirliyken karar almayı çok severiz. 


  Aile mi Şirket mi diye soran birine hiç düşünmeden tabi ki Aile deriz. Doğru olanda bu tabi ki Aile ama işler bozulduğunda, rüzgâr tersten estiğinde ne olursa olsun bozulamaz denilen ilişkilerin yerle bir olduğuna şahit oldum.
   
  Bir diğer önemli özelliğimiz'de yazmayı hiç sevmeyiz. Bir ortaklık kurmaya başlarken “söz senettir”  ifadesi bizim için yeterlidir. Ama diyorum ya işler değiştiğinde bambaşka kişilikler ortaya çıkar sonra eyvahlar tüh ler alır başını gider.
   
  Hesap tutmayı tek başına kasa saymak zanneder, gelir gideri kontrol eden bir sistem kurmadığımız içinde en ufak olumsuzlukta personeli suçlarız.
   
  Kullandığımız krediyi kendi paramız zanneder iş dışında her yere harcar sıra ödemeye geldiğinde tökezleriz.
  18 20 yıllık firmalar bu gibi yanlış yönetimlerin sonucunda yok olup gidiyor. Hala bir Dünya markası oluşturamadık. Uluslar arası marka olmuş bir firma bizim ilk 100 firmamızdan iyiyse burada sorgulanması gereken bir şeyler var.
  Verimli çalışmalıyız, sistemli çalışmalıyız. Yarınlar hepimizden bunu bekliyor.
   
  2. Dünya savaşı sona erdiğin de  Almanya perişan olmuş bütün alt yapısı çökmüş, Japonya iki önemli şehrine atom bombası atılmış yerle bir olmuş ama  bugüne baktığımızda Almanya’nın, Japonya’nın geldiği nokta ortada. Eğitim ama her alanda eğitim, sistemli çalışmak 3 aylık 6 aylık değil 5 yıllık yada daha uzun süreli planlarla ilerlemek bu Ülkelerin geldiği noktada en büyük katkıyı sağlamıştır. Japonya’nın üretim sistemi, Almanya’nın makine sanayisi bütün Dünya'ya örnek olmuştur.
  Peki bizler neden böyle olmayalım, her metre karesi şehit kanıyla sulanmış bu Cennet Vatanımız çok daha iyi yerlerde olmayı hak etmiyor mu? Devamlı duyduğumuz , Avrupa'da şöyle Avrupa'da böyle evet Avrupa'da işler daha sistemli ilerliyor ama Dünyanın başka hiçbir yerin de böylesine mazlumun yanında olan bir millete rastlamamışsınızdır. İşte bu yüzden bu güzel Ülke'nin İnsanı en iyisini en kalitelisini hak ediyor.
  Ekonomimizin bel kemiği dinamosu olan siz Aile şirketleri, Kobiler  burada  çok önemli bir role sahipsiniz. Eğer siz iyi olursanız bu Ülke iyi olacak gayet açık. Bütün mesele iletişimi verimli kurup, sistemli, planlı çalışmaktan geçiyor. Ve sizler bunu yapabilecek güçtesiniz, kuvvettesiniz. Yeter ki karar verip bir yerlerden başlayın.
   
   
  Daima sevgiyle kalmanız temennisiyle,
  Teşekkürler…
   
                                                                                    
  S.M.Mali Müşavir Osman Çatak
   
   
   

  Bu yazı 2763 defa okundu.